Ploty druhy

Vo všeobecnosti ploty môžeme rozdeliť podľa použitých materiálov na ploty a plotové systémy:

– Kovové

– Pletivové

– Plastové

– Hliníkové

– Prútené

– Nerezové

– Drevené

– Betónové

Každý z týchto druhov má ešte ďalšie podkategórie, napr. sa môžete rozhodnúť, že chcete drevený plot s úložným priestorom. A je x ďalších požiadaviek klientov na použité materiály ale aj požiadaviek na samotný výzor plota.

Materiálov, z ktorých sa dajú ploty a bránky postaviť je množstvo, a každý z nich má svoje výhody a možno aj nevýhody. Záleží len na náročnosti klienta.

Kovové ploty sa hodia tam, kde je potrebné pozemok oplotiť bez veľkej námahy, trvalo a relatívne lacno. Sú teda kvalitným a cenovo prijateľným spôsobom oplotenia, pričom je možné si vybrať z množsta typových radov plotov a kovových výplní. Spravidla je tento plot upravený zinkovaním. Prvky v tomto plote je možné kombinovať s posuvnými a krídlovými bránkami.

Pletivové ploty, ktoré sa ponúkajú dnes na trhu nemajú nič spoločné s tradičným pletivovým plotom. Plastové stĺpky sú spevnené oceľovými drôtmi zakalenými v oleji, čím sa zabezpečuje ich optimálna stabilita. Pozinkované a následne poplastované pletivové ploty sú prakticky bez údržbové. Plot by mal čo najdlhšie odolávať poveternostným vplyvom a mať dlhú životnosť. Pletivo, ktoré sa dnes ponúka má trvalú tvarovú stabilitu.

Plastové plotové systémy sú modernou alternatívou oplotenia. Opäť ako aj pri predošlých systémoch aj tento druh má širokú škálu profilov, ktoré umožňujú individuálne riešenia oplotenia. Možno ich kombinovať s bránkami v tom istom prevedení, pričom sú v ponuke aj krídlové, či posuvné brány. Elektrický pohon brán v tomto prípade je možný.

Hliníkové ploty majú niekoľko pozitívnych vlastností. Nehrozí im korózia a nemusíte ich vďaka kvalitnej povrchovej úprave už nikdy natierať. V prípade tohto materiálu je možnosť výberu z viacerých farebných variantov.

Prútené plotové systémy si nachádzajú svoje miesto medzi modernými trendmi oplotenia. Ponúkajú sa dielce z moreného borovicového dreva v kombinácii s prírodným prútím. K dispozícii sú rôzne rozmery a dizajny. Starostlivosť o tento typ prúteného plotu je väčšia, no v ponuke nájdete aj ich kombináciu s PVC pásmi. Je možné ich namontovať na už existujúci plotový systém.

Nerezové ploty nevyžadujú špeciálnu povrchovú úpravu, nakoľko nepodliehajú oxidačným procesom. Ide o moderné a estetické oplotenie. Je možné ich osadiť drevom, plastom alebo sklom.

Drevené ploty sú spravidla lacnejšou variantov. No v prípade použitia exotického dreva to neplatí. Dajú sa kombinovať s inými materiálmi.

Betónové ploty nájdete v ponuke s imitáciou rôznych druhov kameňa, tehly a aj dreva a to do výšky 2,5 m. Sú vyrábané z prírodných materiálov, čo zaručuje ich kvalitu a odolnosť voči vetru, mrazu, snehu a slnečnému žiareniu. Betónové dosky a stĺpiky sú dodávané vo farbe prírodného betónu, čo umožňuje úpravu náterom fasádnou farbou. Tak ako aj pri vyššie spomínaných druhoch aj v tomto prípade existuje možnosť kombinácie rôznych vzorov. Je možné kombinovať ich s posuvnými alebo krídlovými bránami. Majú vlastnosti, ktoré robia z tohto druhu plotov jedného z favoritov. Sú výbornou protihlukovou bariérou. Majú nesporne veľa výhod oproti vyššie uvádzaným. Sú cenovo prijateľnou voľbou, ich ďalšou výhodou je jednoduchá montáž a zároveň rozoberateľnosť. Manipulácia s týmto typom plota si vyžaduje precíznosť a opatrnosť. Môže dôjsť k poškodeniu dielcov vplyvom vlastnej tiaže, preto sa s plotovými dielcami manipuluje nastojato. Tento plot je ideálnym plotom k rodinným domom, no vo všeobecnosti sa teší obľube aj pri iných druhoch budov.

 

Jednoduché a finančne menej náročné ploty sú z lacnejších materiálov a to drevo, prútie, drôt. Tie sú ale menej trvácne alebo aj priehľadné. A keď ma plot pre Vás plniť ochrannú funkciu, je vhodné porozmýšľať nad vhodnejším typom oplotenia. Ušetriť sa dá aj kombináciou materiálov. Ak sa rozhodnete pre túto lacnejšiu variantu je dôležité, aby ste plotu vybrali vhodné miesto. Niekedy však oplotenie musíme materiálovo a technologicky kombinovať. Práve z tejto kombinácie musíme využiť tie najlepšie vlastnosti každého z materiálov.

 

Ploty podstatnou mierou určujú celkový obraz domu a aj pozemku. Musia zodpovedať aj stavebnému slohu domu. To zaručí harmonický dojem. Napríklad vidiecky drevený plot pôsobí v meste zle rovnako ako supermoderný dizajnový plod pred typickým vidieckym domom. Vždy ide o správny výber farby, tvaru a materiálu. Ak ich zvolíte dobre budete mať z nového plotu radosť. Ak ide o výmenu starého plotu, neznamená to, že nový musí vyzerať úplne rovnako ako starý. Oplotenie môže zrenovovanému domu dodať modernejší vzhľad.

 

Je zrejmé, že najvýznamnejšou funkciou oplotenia je ochrana pozemku a majetku, no zároveň vymedzuje jeho plochu a oddeľuje ho od susediacich pozemkov. Kým pred frekventovanou komunikáciou by malo mať aj proti hlukový účinok, v susedstve s voľnou krajinou má pôsobiť ekologicky, od susedov môže oddeľovať fyzicky, ale nemusí opticky.

Vo vstupnej časti musí oplotenie plniť aj prevádzkové funkcie (vstup a vjazd na pozemok cez bránku a bránu), ktorým musí byť riešenie podriadené (stabilita uchytenia, ľahkosť otvárania vyžaduje použitie určitých materiálov). Z reálneho zhodnotenia funkcie potom vyplynie, ktoré úseky oplotenia môžeme nahradiť jednoduchšími alebo lacnejšími časťami.

Cieľom je nájsť správne proporcie medzi praktickou funkciou a estetickou pôsobivosťou plota. Výber lacnejších riešení nesmie byť na úkor požadovaných funkcií oplotenia.