Živé ploty

OKRASNÉ ŽIVÉ PLOTY

Živé ploty a steny sú najčastejšou jednoradovou výsadbou listnatých alebo ihličnatých kríkov alebo stromov nízkeho vrastu a sú veľmi žiadané v dnešnej dobe .

Slúžia ako plot okolo rodinných domov, ktoré majú bazén a zabezpečuje im ochranu a súkromie , najmä ak sa kúpu malé deti , alebo majú gril..či záhradné posedenie. Tiež sa hodí ako okrasa vysadená do voľného priestranstva , aby skrášlila prostredie , kde žijeme…Dreviny musíme starostlivo vyberať lebo nie všetky druhy sa hodia , napríklad do voľného priestranstva a iné sa hodia ako skutočný plot , ktorý oddeľuje záhradu a dom od susedov alebo rušnej ulice… Ak sa dom nachádza v hlučnejšej časti mesta , môže živý plot tlmiť aj zvuky z ulice..

Živé ploty delíme podľa toho či zasahuje alebo nezasahujeme do ich rastu a to na :

Tvarované živé ploty

tieto ploty majú význam všade tam kde je na malom priestore potrebné vytvoriť „kulisu “hustého porastu. Vo výbere druhov sme veľmi obmedzený , lebo nie všetky dreviny živých plotov dobre znášajú hlboký a pravidelný rez .

Najčastejšie sa používajú ihličnaté dreviny napr. Tuje

Najvhodnejšou listnatou drevinou na tvarovanie je hrab obyčajný (Carpinus betulus )

Voľne rastúce živé ploty – používajú sa všade tam kde je dostatok priestoru , medzi týmito okrasnými živými plotmi je väčší výber drevín a krov ako pri tých čo sa musia tvarovať.

Dokonca sa dajú zvoliť dreviny podľa toho do akej výšky chceme aby živý plot narástol a teda robil nám v prípade potreby aj tieň…

Živé ploty delíme na niekoľko kategórii a to sú :

  • Listnaté
    • vždyzelené (neopadavé )
    • opadavé
    • poloopadavé
  • Ihličnaté