Výživa a ošetrovanie listnatých a ihličnatých živých plotov

O všetko čo je živé je dôležité , aby sa niekto staral , hoci živý plot nedokáže rozprávať , ale určite nám svojim svojským spôsobom dá na vedomie , že sa s ním niečo deje , alebo , že je chorý… Začne sa mu meniť farba kmeňa alebo listov , či ihličia a my zrazu spozornieme , že sa niekde stala chyba.. Môže to byť jedna chyba alebo nejaký škodca , prípadne sme živý plot nestrihali v správnom čase alebo sme zastrihli do nejakého konára a neošetrili ho pripadne aj celkom dobrý pestovateľ živého plota môže spôsobiť aj nezvratnú škodu , napríklad tupými nožnicami , alebo nesprávnym polievaním alebo dlhodobému vystaveniu živého plota suchu alebo

nadmernej vlhkosti , vetru , mrazu prípadne výsadba na nevhodné stanovište pre ten typ drevín..

 

Pravidelným rezom živého plotu , odoberáme rastlinám alebo drevín , väčšiu časť živín , ktoré vyprodukovali po dobu svojho rastu … Ale keď im niečo zoberieme je to dôležité aj doplniť… Používajú sa na to rôzne spôsoby , ktorými môžeme týmto rastlinám dodať potrebné živiny o ktoré ich ochudobňujeme pravidelným strihom a jarným a jesenným rezom… Rastlinám môžeme vrátiť živiny hnojením a to buď kompostom na jar , alebo priemyselnými hnojivami , presne určenými na daný typ dreviny… Najmä na jar potrebuje živý plot hnojivo s vysokým obsahom dusíka a na opak na jeseň je dôležité na dozretie výhonkov chemický prvok draslík , ktorý je súčasťou priemyselného hnojiva.

 

Je dôležité tiež sledovať , či sa na našom živom plote neusadili nejaký nevítaný návštevníci v podobe húseníc alebo hmyzu , ktorý požiera listy alebo ihličie a tým ničí jemné štruktúry rastlín a drevín , ktoré ak si včas nevšimneme tak hrozí až vyhynutie rastlín v našom živom plote. Tiež pozor na plesne a škodcov, choroby , ktoré napadajú listy alebo ihličie veľmi veľa druhov , preto je starostlivosť o živý plot pomerne aj časovo náročná . Je dôležite aby sme namiesto okamžitého použitia chemických postrekov proti škodcom , sa zamerali najskôr na ich prirodzeného nepriateľa napr. Ježkov , vtáky ako drozdy a vrabce , krtkovia a jašterice a dážďovky. Aby sme si zabezpečili prirodzenú ochranu nášho živého plota , je dôležité v našej záhrade alebo na našom pozemku vytvoriť vhodné podmienky pre život týchto živočíchov , ktoré sa nám odmenia starostlivosťou o tento náš plot..

Napríklad ak nechceme aby náš okrasný plot s orgovánu alebo drieňovníka sa vyčerpal tým , že tvorí plody , hoci sú krásne , tak hneď po odkvitnutí je dôležité toto kvetenstvo odstrihnúť a môžeme sa tešiť , že bohato zakvitne aj budúci rok..

Akonáhle spozorujeme , že listy alebo drevina začína odumierať , tak odstrihneme a ošetríme miesto poranené infekciou a všetky konáre a lístie /ihličie spálime , aby sa infekcia nešírila ďalej…

Živé ploty môže poškodzovať aj burina , ktorá vrástla medzi jednotlivé konáriky živého plotu a a oni môžu začať odumierať , lebo nemajú prístup k živinám alebo ich tak obtočia , že začnú usychať. Starostlivosť o plot nám môže uľahčiť používanie mulčovacej textílie jej položením na pôdu. Táto účinne zabraňuje prerastaniu buriny alebo tiež veľkú šarapatu narobí zle pokosený trávnik , ktorý zabraňuje spodným konárom dýchať a vytvára nevzhľadné diery , ktoré sa nedajú ničím zakryť a nastáva problém , ako takúto dieru opraviť…

Ďalším bodom starostlivosti o živé ploty je aj ich zavlažovanie je potrebné výdatné zalievanie : raz za 4 dni , ale zároveň aby bolo šetrné k rastlinám môžeme kropiť aj zalievať najmä v horúcich letných dňoch…Kvapky vody na listoch počas horúcich slnečných dní rastlinám absolútne neprospievajú , fungujú totiž podobne ako lupa , že keď prenikne cez lupu slnečný lúč , môže spôsobiť požiar , ak prenikne cez kvapku vody môže spáliť pletivá , týchto listov a oni uschnú… Najlepšie je polievať skoro ráno alebo až neskôr večer .Slabá závlaha tiež nesplní svoj účel , lebo sa vyparí skôr než by sa dostala ku koreňov živého plota. V zime sa staráme tak , že striasame sneh najmä ak je ťažký a mokrý , hrozí dolámanie malých konárikov..