Strihanie listnatých a ihličnatých drevín na živé ploty

Aby živý plot pekne rástol a pôsobil zdravým dojmom, je nevyhnutné pravidelné strihanie. Podľa typu dreviny možno ploty upravovať až trikrát za rok.

 

Ihličnany stačí strihať iba raz za rok. Všeobecne však platí, že najvhodnejšie obdobie na strihanie je na prelome júna a júla, keďže v tom čase sa končí jarný rast.

 

Ďalšie strihanie by malo byť uskutočnené v priebehu augusta, aby sa kríky a stromčeky stihli pripraviť na zimu. O tom, aký hlboký by mal byť rez, rozhoduje predovšetkým bujnosť rastu plotu.

 

Ak by sme , ale plot strihali nesprávnym náradím tak hrozí , že sa môže poškodiť nie len stromček či krík , ale aj nás to bude stáť veľkú námahu , ale s nulovým efektom… Strihanie drevín je veľmi dôležité. Najmä ak chceme živý plot preriediť alebo naopak viacej zahustiť.

 

Niektorí si robia s okrasného živého plotu rôzne kreácie a potom ich vystavujú na obdiv..

 

Náradie na strihanie živých plotov

 

a) Plotostrih – mal by byť :

– efektívnym predĺžením rúk

– nízka hmotnosť

– perfektne vyvážený

– ergonomická rukoväť

– bezpečný a mať zároveň vysoký výkon

– presný a čistý rez , bez strapkania vetvičiek

– môže byť elektrický alebo benzínový

 

b) klasické nožnice treba vyberať podľa výšky plotu , alebo či chceme nimi tvarovať , tyčové alebo jednostrnané , dlhé alebo krátke.

 

Je však veľmi dôležité aby sme použivali ochranné pracovné pomôcky a to v prvom rade rukavice , ochranné okuliare a prípade benzínových alebo elektrických plotostrihov aj chrániče na sluch… pri zvažovaní času , kedy chceme plot strihať , si musíme premyslieť , či ho bude strihať ráno alebo na obed prípadne podvečer a podľa toho zvolíme vhodný prostriedok na strihanie živého plotu. Najmä ak vieme , že sused najbližšie k nášmu živému plotu , má malé dieťa a plot nie je veľmi vysoký použijeme klasické nožnice na tvarovanie a strihanie stromkov tkz. ručne , bez elektrickej energie /akumulátoru alebo benzínu..

 

Jedno platí stále , všetko náradie na údržbu a starostlivosť o okrasné živé ploty musí byť ostré , vyvážené a nepoškodené – inak dochádza ku škodám , ktoré sú často nenapraviteľne a môžu dokonca ohroziť nie len existenciu živého plota – poškodené vetvičky , prenos nejakých škodcov…, ale aj vaše zdravie .. poškodený sluch , po rezaná ruka a iné…

Vždy pri práci buďte opatrný…