Typy ihličnatých rastlín/drevín na živý plot

 

 

1. ihličnaté živé ploty do výšky 1meter

 

a) Borievka šupinatá (Modrá hviezda ) obľúbený hustý ihličnan , ktorý tvorí homole teda koruny v tvare homolí a má strieborno-modré ihličie , ktoré dodáva nádych vianočných stromčekov. Dorastá max do výšky 0,3- 0,5 metra a teda je skôr vhodný do malých záhradných skaliek…

b) Tuja západná , malá Tiny Tim – je to trpasličí stále zelený ihličnatý ker , ktorý za 10 rokov nenarastie viac ako na výšku 0,6 metra , dá sa pestovať vo všetkých oblastiach Slovenska a je to veľmi odolný ker proti mrazom, najlepšie je sadiť v slnečných alebo polotienistých stanovištiach a počas leta výdatne zalievať

 

2. Ihličnaté živé ploty od 1m až do 5 metrov

 

a) Tis japonský – vždyzelený hustý najčastejšie s kužeľovitou korunou ihličnan , ktorý pri dobrých podmienkach na slnečnom alebo poltienistom stanovišti s ne premočenou pôdou môže narásť do výšky 3-8 metrov , väčšinou má hustú korunu a preto je vhodný na tvarovanie a strihanie do zaujímavých tvarov na spôsob bonsajov , vtedy sa zostriháva na max. výšku 1,5-2 metre. Jeho ihličie je zvrchu tmavozelené a zospodu jemne zeleno-žlté. Rastie veľmi pomaly 30 až 50 cm ročne.

 

b) Borovica čierna Fastigiata – je to ihličnan , ktorý je úzky kužeľovitý a mrazuvzdorný, je vhodná do malých priestorov pred domov , alebo na zelených ostrovčekoch medzi bytovkami.. Má dlhé ihlice a vyrastajú po dvoch , rastie veľmi dobre a znesie aj suché a veterné stanovište. Pri dobrých podmienkach a narastie do výšky okolo 10 metrov a šírka je 1,5-2 metre.

 

c) Araukária andská – jedinečný strom ihlanovitého tvaru dorastajúci vo svojej domovine v Južnom Chile a Patagónii až do výšky 30-40m a šírky 1-1,5m. Araukárie totiž znášajú minimálnu teplotu iba do -15 °C. Preto ich aj v najteplejších oblastiach Slovenska odporúčame vysádzať na stanovištia chránené pred chladnými zimnými vetrami. Hnednutie listov nastáva vtedy , keď je sucho..

 

d) Céder himalájsky Aures – tento majestátny, vždyzelený strom rastie pomalšie než ostatné druhy cédrov a dorastá do výšky iba 4-5m. V polovici leta ho môžeme pristrihnúť a na konci zimy hlbšie zrezať. Potrebuje stanovište chránené pred ostrými zimnými vetrami. Je mrazuvzdorný do približne -21°C. Najviac mu vyhovuje mierne kyslé až mierne zásadité pôdne pH. Dobre znáša sucho. Rastie v teplotných zónach 6-9, nehodí sa teda do iba najchladnejších oblastí Slovenska.

 

e) Cyprusovec leylandský – najrýchlejšie rastúci ihličnan (až 1m za rok) , nestrihaný je mohutný, vzpriamený, kužeľovitého tvaru. Má tmavozelené ihličie usporiadané v plochých trsoch. Môžete z neho ľahko tvarovať kužele, ihlany, guličky a dokonca aj špirály. Nestrihaný dorastá do výšky 12-14m a šírky 4-5m. Ak si želáte živý plot vysoký 2 metre, vysádzajte prosím tieto jednotllivé rastliny na vzdialenosť 0,8-1m.

 

Tu niekoľko rastlín /drevín , ktoré sú vhodné na vytváranie okrasných živých plotov. Môžeme si zvoliť také , ktoré vyhovujú nášmu vkusu a tiež zo zameraním na účel. Ide o plot okrasný , alebo taký , ktorý nám zabezpečuje súkromie , alebo sme umelcami , ktorí si chcú so živých stromčekov alebo krov spraviť nejaké netradičné umenie a zadovážime si typy ako bonsaje..